Oficiálna stránka Márie Valtorty - Dom Márie Valtorty
 

 
 
Úvodná stránka > Centro Editoriale Valtortiano > Dom Márie Valtorty

 
 

Dom Márie Valtorty


Dom Márie Valtorty sa nachádza vo Viareggio, presne na 257 Via Antonio Fratti, dlhej ceste v centre mesta, niekoľko metrov od jej križovatky s Via Leonardo da Vinci. Dom bol zakúpený rodinou Márie Valtorty, keď sa definitívne presťahovali z Florencie do Viareggio v roku 1924.Mária mala vtedy 27 rokov. Jej otec, Giuseppe Valtorta, dôstojník pluku kavalérie, mal vtedy 62 rokov a už 11 rokov bol na dôchodku, kvôli zdravotným dôvodom. Jej matka, Iside Fioravanzi, bola o rok staršia ako jej manžel; bola učiteľkou francúzštiny, keď bola mladšia.

Nie bohatí, ale stále dobre zabezpečení, si zariadili domácnosť nábytkom z toho obdobia, ktorý priniesli so sebou počas svojich častých sťahovaní, spolu s predmetmi, ktoré boli aj rodinnými pripomienkami a suvenírmi z rôznych miest, v ktorých žili.

Dvojposchodový dom nebol veľmi veľký, ale bol celkom pohodlný na požiadavky tej doby. Bolo to na Máriine potešenie, presne na spôsob, ktorý chcela; teda mala veľmi silné puto k jej domu, ktoré trvalo po celý jej život.

V roku 1934, keď Mária ochrnula, sa obývačka na prízemí stala jej spálňou. Nasledujúci rok, mesiac pred smrťou jej otca, prišla do domácnosti Marta Diciotti, aby Márii asistovala a starala sa o ňu.

Máriina matka Iside, zomrela v roku 1943. V apríly roku 1944, Mária a Marta boli prinútené opustiť dom kvôli evakuácii počas vojny a presťahovali sa, s časťou nábytku do Sant’Andrea di Còmpito. Späť sa vrátili v decembri. Domu sa nestalo žiadne poškodenie a čoskoro sa stal domovom, ako bol pred evakuáciou.

V čase smrti Márii Valtorty a ako to vyslovila vo svojej vôli, dom bol odovzdaný Rádu Služobníkov Panny Márie. Ale Marta Diciotti zdedila právo na majetok Márie Valtorty a zostala v dome na Via Fratti do roku 1996.

Čoskoro, ale až po smrti Marty v roku 2001, Valtortine vydavateľské centrum – CEV, ktoré zakúpilo majetok Rádu Služobníkov Panny Márie, začalo s opravami na dome, ktoré boli skončené v roku 2003.

Dnes miestnosť, v ktorej Mária Valtorta strávila mnoho rokov v úplnom ochrnutí, je otvorená pre všetkých, ktorí ju chcú navštíviť.

Navyše bola vydaná brožúrka s názvom – Casa Valtorta (Dom Valtorty). Znázorňuje opravu celého majetku a obsahuje fotografie. V tomto útlom diele je prezentovaná dôležitosť jej domu, pasážami vybranými z jej zápiskov, chronologické poradie udalostí, ktoré sa odohrali a niekoľko zaujímavých poznámok vybraných z knihy hostí.

Fotografie rekonštruovaného domu si môžete pozrieť vo fotoalbume.

 
 
Design By Dotcomwebdesign.com Powered By CMSimple Home

Oficiálna stránka Márie Valtorty
© JACOBS LIGHT COMMUNICATION s. r. o., partner Centro Editoriale Valtortiano s. r. l. v SR